Lidt om opskriften
15 min
0 min
Gnocchi stammer fra Italien og består af mosede kartofler, som vi i denne opskrift steger i olie, så de får en sprød skorpe. Vi topper dem med en lækker svampesovs med skinke og serverer friske ærter til. God fornøjelse!
Portioner
Ingredienser
- 700 gramgnocchi
- 200 gramchampignon
- 350 gramskinkestrimler
- 1.25 dlmadlavningsfløde 8 %
- 1 dlvand
- 1 terninggrøntsagsbouillon
- 0.5 spskhvidløgspulver
- 0.5 spsktørret oregano
- 1 stkcitron
- 500 gramfriske ærter
- salt
- peber
- olivenolie
- smør
Fremgangsmåde
1 Steg gnocchierne på en pande i lidt olivenolie ved middel varme. Vend dem undervejs så de får farve på alle sider.
2 Rens champignonerne og skær dem i kvarte. Steg dem i en gryde med smør i et par minutter. Tilsæt skinke og steg videre til skinken har fået lidt farve.
3 Tilsæt madlavningsfløde, vand, grøntsagsbouillon, hvidløgspulver og oregano. Lad det simre og smag til med salt, peber og saften fra en citron.
4 Server de stegte gnocchier med svampesovs og friske ærter. Velbekomme!
Tip
Opgaver til mindre børn i køkkenet: Lad dine børn være med til at skære champignoner i kvarte. De kan også røre i saucen og smage til.



