Lidt om opskriften
30 min
0 min
En lækker suppe med kokosmælk, karry, rejer, løg, hvidløg, champignoner, cherrytomater, peberfrugt og limesaft. Serveret med miniflutes med fuldkorn. God fornøjelse!
Portioner
Ingredienser
- 1 stkløg
- 2 fedhvidløg
- 10 stkcherrytomater
- 1 stksnackpeber
- 200 gramchampignon
- 1 spskkarry
- 4 dlkokosmælk
- 6 dlvand
- 2 terninggrøntsagsbouillon
- 4 stkminiflutes med fuldkorn
- 200 gramfrosne ærter
- 285 gramrejer i lage
- 1 stklime
- olivenolie
- salt
- peber
- bagepapir
Fremgangsmåde
1 Pil skrællen af løg og hvidløg og hak det fint. Skyl cherrytomater og snackpeber og rens og skyl champignonerne. Skær alle grøntsagerne i små tern.
2 Varm en gryde op med olivenolie og svits karry, løg og hvidløg. Tilsæt kokosmælk, vand, bouillon, cherrytomater, snackpeber og champignoner og lad suppen simre i ca. 15 min.
3 Tænd ovnen på 200 grader varmluft. Kom flutesne på en bageplade beklædt med bagepapir og lun flutesene.
4 Tilsæt ærter og drænede rejer til suppen og lad den simre i yderligere fem min. Smag til med limesaft, salt og peber.
5 Server suppen i skåle med flutes som tilbehør. Velbekomme!
Tip
Tips til mindre børn i køkkenet: Lad dine børn komme flutesene på en bageplade beklædt med bagepapir.



