Lidt om opskriften
35 min
0 min
Rødspætter paneret i cornflakes smager super godt og giver en lækker sprød fisk. Vi serverer dem med pastasalat med grøntsager og en færdig salatblanding med nødder, kerner og dilddressing. God fornøjelse!
Portioner
Ingredienser
- 400 grampennepasta med fuldkorn
- 100 gramcornflakes
- 1 stkæg
- 225 gramrødspættefileter
- 2 stktomater
- 300 gramgulerødder
- 60 gramkrøllet salatmix
- 2 stkavocado
- 100 gramnøddeblanding
- 1 pottedild
- 2.5 dlcreme fraiche 9 %
- 1 spsksød sennep
- salt
- peber
- olivenolie
Fremgangsmåde
1 Kog pastaen efter anvisningen på pakken. Skyl dem straks under koldt vand.
2 Kom cornflakes i en pose og lad ungerne give dem en byge velrettede håndkantsslag! Bland nu cornflaksene med salt og peber og hæld dem ud på en flad tallerken. Pisk ægget sammen i en dyb tallerken. Hvis rødspætterne er store, så halver dem og vend dem først i æg, så det er godt fordelt på alle stykker. Vend dem herefter i de knuste cornflakes. Steg dem på en pande i olivenolie.
3 Skyl tomaterne og skær den i mundrette stykker. Skræl gulerødder og skær dem i mindre stykker. Skyl salaten. Flæk avocadoen, fjern stenen og skær kødet i skiver.
4 Bland pastaen sammen med grøntsagerne og nødder.
5 Hak dild fint og bland det sammen med sennep, creme fraiche og smag til med salt og peber.
6 Server de knasende rødspætter med pastasalat og dilddressing. Velbekomme!
Tip
Opgaver til mindre børn i køkkenet: Lad ungerne skære tomater. De kan også blande dressingen.



