Sådan! Opskriften er nu føjet til din indkøbsliste.
Du skal være logget ind for at bruge medlemsfunktionerne på Mambeno. Er du endnu ikke medlem, kan du prøve Mambenos populære madplaner helt gratis og uden binding i 30 dage.
Lidt om opskriften
15 min
0 min
En simpel og lækker pastaret med færdiglavet basilikumpesto, ærter, burrata og ristede pinjekerner på toppen. God fornøjelse!
Portioner
Ingredienser
- 300 gramspaghetti
- 200 gramfrosne ærter
- 25 grampinjekerner
- 130 gramgrøn pesto
- 200 gramburrata
- olivenolie
- salt
- peber
Fremgangsmåde
1
Kog pastaen efter anvisningen på pakken. Tilsæt ærterne og lad dem koge med det sidste minut.2
Imens pastaen og ærterne koger: Rist pinjekernerne på en tør pande til de får lidt farve.3
Vend pasta og ærter sammen med pestoen. Smag til med salt og peber og evt. lidt olivenolie.4
Server pastaen vendt med pesto i skåle og top med burrata delt i mindre stykker og ristede pinjekerner. Velbekomme!Tip
Tips til mindre børn i køkkenet: Lad dine børn vende pastaen sammen med pestoen og dække et fint bord.
* Med Mambenos madplaner koster aftensmaden 25 kr. per. portion i gennemsnit for en familie på fire personer. Det er ca. 35% billigere end portionsprisen for aftensmad i en gennemsnitsfamilie.
Besparelsen er beregnet ud fra det gennemsnitlige madforbrug i en familie på fire ifølge Forbrugerundersøgelsen 2022 fra Danmarks Statistik.