Sådan! Opskriften er nu føjet til din indkøbsliste.
Du skal være logget ind for at bruge medlemsfunktionerne på Mambeno. Er du endnu ikke medlem, kan du prøve Mambenos populære madplaner helt gratis og uden binding i 30 dage.
Lidt om opskriften
20 min
0 min
I dag bruger vi resterne fra gårsdagens marrokansk-inspirerede gryderet til en lækker shakshouka med kylling. Vi serverer retten med spejlæg, couscous og ristede pitabrød. God fornøjelse!
Portioner
Ingredienser
- 1 stkrød peberfrugt
- rester fra marrokansk-inspireret gryde
- 1 dåsehakkede tomater med krydderi
- 4 stkæg
- rester fra couscous
- 4 stkpitabrød med fuldkorn
- 1 stkgranatæble
- 0.5 pottepersille
- salt
- peber
- olivenolie
Fremgangsmåde
1 Skyl og rens peberfrugterne og skær dem i tern. Steg dem på en pande i lidt olie i et par minutter. Skær kyllingen fra i går i mindre stykker og tilsæt det på panden sammen med resterne fra saucen og hakkede tomater. Lad det simre og smag til med salt og peber.
2 Slå æggene ud på en pande med olie og steg spejlæggene som du bedst kan lide dem. Krydr med salt og peber.
3 Opvarm couscous i mikroovnen eller overhæld dem med kogende vand i en skål. Rist brødene på en brødrister.
4 Befri kernerne fra granatæblet og kom kernerne i en skål. Hak persillen fint.
5 Server shakshoukaen med couscous og spejlæg og top med granatæbler og hakket persille. Hertil ristet pitabrød. Velbekomme!
Tip
* Med Mambenos madplaner koster aftensmaden 25 kr. per. portion i gennemsnit for en familie på fire personer. Det er ca. 35% billigere end portionsprisen for aftensmad i en gennemsnitsfamilie.
Besparelsen er beregnet ud fra det gennemsnitlige madforbrug i en familie på fire ifølge Forbrugerundersøgelsen 2022 fra Danmarks Statistik.



