Lidt om opskriften
15 min
0 min
En nem og smagfuld kartoffelsalat med kartofler, stegt squash, ærter, cherrytomater og smilende æg. Serveret med en hurtig dressing af hytteost og pesto - hytteosten kan sagtens skiftes ud med creme fraiche. God fornøjelse!
Portioner
Ingredienser
- 650 gramkartofler
- 4 stkæg
- 1 stksquash
- 200 gramfrosne ærter
- 10 stkcherrytomater
- 200 gramhytteost
- 80 gramgrøn pesto
- olivenolie
- salt
- peber
Fremgangsmåde
1 Skyl og skrub kartoflerne og skær dem i mundrette størrelser. Kog kartoflerne møre i letsaltet vand og overhæld dem herefter med koldt vand.
2 Bring en kasserolle med vand i kog og kog æggene i 7-8 minutter. Overhæld dem herefter med koldt vand.
3 I mens kartofler og æg koger: Skyl og skær squashen i skiver og steg dem på en pande med olivenolie. Drys med salt og peber.
4 Imens squashen steger: Overhæld ærterne med kogende vand, skyl cherrytomaterne og skær dem i halve.
5 Rør hytteost og pesto sammen.
6 Server kartoffelsalaten med hytteostdressing på siden eller vend alle ingredienserne sammen og top med smilende æg. Velbekomme!
Tip
Tips til mindre børn i køkkenet: Lad dine børn skylle cherrytomaterne og røre hytteost og pesto sammen.



